Letnie kołdry – dlaczego?

Jak co roku nadchodzące letnie ciepłe dni, wieczory i noce zmuszają nas do zastanowienia się na kołdrą po którą śpimy. Pod kołdrą, która do tej pory byłą dla nas komfortowa i wystarczająca, zaczynamy się pocić w nocy, budzić co kilkadziesiąt minut, przewracać z boku na bok – jest nam niekomfortowo. Jest to sygnał, że nasza kołdra zimowa lub całoroczna jest już nieodpowiednia na otaczające nas warunki termiczne. Letnie kołdry – to temat, któremu powinniśmy się przyjrzeć.

Letnia kołdra – ale jaka ?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie kołdry letniej warto zastanowić się jaka byłaby dla nas najlepsza. To że kołdra letnia od kołdry zimowej różni się przede wszystkim poziomem komfortu cieplnego, który zapewnia to jest dla większości z nas oczywiste. Ale już jaka kołdra zapewni nam jaki poziom tego komfortu, jest to wiedza mniej oczywista, ponieważ mamy bardzo duży wybór kołder.

Rodzaje kołder letnich.

Kołdry letnie puchowe

Najpopularniejsze i jednocześnie zapewniające naszym zdaniem najlepszy komfort cieplny kołdry letnie to kołdry puchowe. Żaden inny materiał nie zastąpi klasycznego puchu który oprócz swoich właściwości regulacyjnych ciepła, świetnie zarządza poziomem wilgotności. Natura dąży do doskonałości i warto z niej nadal korzystać.

Kołdry letnie bambusowe

Kołdry bambusowe wykorzystują zalety włókna bambusowego, m.in. właściwości antybakteryjne oraz świetne właściwości regulacyjne w zakresie temperatury oraz wilgoci. Wyniki testów potwierdzają antybakteryjne właściwości bambusa -ok. 70% bakterii w kontakcie z bambusem obumiera. Bambus również świetnie wchłania i oddaje wilgoć – ma 4-krotnie lepsze właściwości absorpcyjne niż bawełna.

Kołdry letnie jedwabne

Kołdry jedwabne, czyli takie, które mają wypełnienie jedwabne wykorzystują najważniejsze zalety jedwabiu , m.in. hypoalergiczność oraz wysoka zdolność pochłaniania wilgoci. Optymalną zdolność pochłaniania wilgoci jest zazwyczaj wzmacniana poprzez użycie pokrycia, które również posiada duże zdolności absorpcji wilgoci.

Kołdry letnie syntetyczne

Kołdry letnie syntetyczne to najtańsza opcja wyboru kołder letnich. Wypełnienie w kołdrach syntetycznych stanowią włókna syntetyczne, które imitując naturalne surowce nadają kołdrze objętości i tworzą przestrzenie powietrzne. Wraz z rozwojem technologicznym jakość tych włókien jest coraz lepsza – zazwyczaj są to już włókna kanalikowe, czyli takie, które już w swojej strukturze posiadają puste przestrzenie, co wpływa na niską wagę takich kołder. Lekkość i puszystość jest zdecydowanie zaletą kołder syntetycznych. Niemniej jednak jako świadomi konsumenci musimy pamiętać, ze jest to daleko idący kompromis.

 

Po letnie kołdry zapraszamy do naszego sklepu Calvado – znajdziecie u nas markowe, wysokojakościowe letnie kołdry każdego rodzaju – zarówno kołdry letnie puchowe, syntetyczne, a także bambusowe, jedwabne i bawełniane.